Agenda

BUSINESS IN OXFORD 2018's AGENDA

For a full synopsis of each seminar, please see our official BIO2018 Programme.

Click the programme to read more.

Opening 08:00 - 10:15

Break / Refreshments

Breakfast available

Location: Cotswold. Time: 8:00 - 9:15

Interactive Experiences

Learning Playzone - Margin vs Discounting.

Location: Wytham. Time: 8:15 - 9:00

Interactive Experiences

Speed Networking Round 1 with Carter Jonas.

Location: Cotswold. Time: 8:30 - 8:50

Interactive Experiences

Speed Networking Round 2 with Carter Jonas.

Location: Cotswold. Time: 8:55 - 9:15

Seminars

Oxford & Oxfordshire – World Class & Connected

Location: Thames. Time: 9:30 - 10:00

Break / Refreshments

Refreshment break

Location: Cotswold. Time: 10:00 - 10:15
Bank One 10:15 - 11:15

Seminar

Attracting, Nurturing & Retaining Talent

Hayley Monks (Think Inspire and Create) Adrian Harvey (Elephants Don't Forget) Marc Marot (Crown Talent Group) Location: Thames. Time: 10:15 - 11:00

Seminar

Strategies for Stimulating Business Growth

Jens Tholstrup (Oxford Investment Opportunity Network) James White (James White Sales Success) York Woodford-Smith (Five on a Bike) Location: Cherwell. Time: 10:15 - 11:00

Seminar

Business in the Community

Grant Hayward (Collaborent) Donald Sloan (Oxford Cultural Collective) Jayne Woodley (Oxfordshire Community Foundation) Location: Hinksey. Time: 10:15 - 11:00

Interactive Experiences

The Learning Playzone - CoachAbility

Location: Wytham. Time: 10:15 - 11:00

Interactive Experiences

OxLEP Presents ‘Oxfordshire Business Voice’ powered by B4

Your chance to have your say on key issues affecting businesses in Oxfordshire Location: Cotswold. Time: 10:30 - 11:00

Break / Refreshments

Refreshment break

Location: Cotswold. Time: 11:00 - 11:15
Bank Two 11:15 - 12:15

Seminar

Trust and Leadership

John Blakey (The Trusted Executive) Mark Beard (Beard Construction) John Kennedy (Wildbore & Gibbons) Location: Thames. Time: 11:15 - 12:00

Seminar

Oxford Economic Development & Strategy

Nigel Tipple (OxLEP) Phil Southall (Oxford Bus Company) Matt Peachey (Oxford City Council) Vicky Hernandez (Hedges Law) Location: Cherwell. Time: 11:15 - 12:00

Seminar

Boosting Future Possibilities

Maurice McCartney (University of Oxford) Alex McCallion (Greater Change) Clive Shepherd (University of Oxford) Location: Hinksey. Time: 11:15 - 12:00

Break / Refreshments

Refreshment break

Location: Cotswold. Time: 12:00 - 12:15
Bank Three 12:15 - 13:15

Seminar

Management, Leadership & Strategy

Dominic Hare (Blenheim) Giles Orr (Oxford Brookes University) Jonna Mundy (You HR) John Hoy (Hoy Consultancy) Location: Thames. Time: 12:15 - 13:00

Seminar

Funding, Finance & Investment

Emily Fitchett (Fitch Brew Co) Stuart Haigh (Whitley Stimpson) Alison Grunewald (OxFutures) Location: Cherwell. Time: 12:15 - 13:00

Seminar

The Business of Media

Jim White (The Telegraph) Joy Le Fevre (Haiku Consulting) Tim Boswell (BBC Oxford) Hamish Law (JACKfm) Location: Hinksey. Time: 12:15 - 13:00

Interactive Experiences

The Learning Playzone - Margin vs Discounting

Location: Wytham. Time: 12:15 - 13:0

Interactive Experiences

OxLEP Presents ‘Oxfordshire Business Voice’ powered by B4

Your chance to have your say on key issues affecting businesses in Oxfordshire Location: Cotswold. Time: 12:30 - 13:00
Lunch 13:00 - 14:05

Break / Refreshments

Lunch

Location: Cotswold. Time: 13:00 - 14:15

Break / Refreshments

VIP Lunch

Location: Thames. Time: 13:00 - 14:15

Interactive Experiences

Speed Networking Round 3 with Carter Jonas

Location: Cotswold. Time: 13:20 - 13:40

Interactive Experiences

Speed Networking Round 4 with Carter Jonas

Location: Cotswold. Time: 13:45 - 14:05
Bank Four 14:15 - 15:15

Seminars

Generation Z

Marcus Taylor (Venture Harbour) Richard Byard (OxLEP) Tiffany Ko (Oxford City Council) Location: Thames. Time: 14:15 - 15:00

Seminars

Growth Through Collaboration

Jessica Goble (Living Wage Foundation) Cath Convery (Explosive Learning Solutions) Gayle Curry (BrookStreet Des Roches) Paddy Gregan (BrookStreet Des Roches) Location: Cherwell. Time: 14:15 - 15:00

Seminars

Growing Pains

Rebecca Howlett (Freeths) Mark Emery (Freeths) John Kennedy (Wildbore & Gibbons Orhan Ertughrul (G-SMATT Europe) Location: Hinksey. Time: 14:15 - 15:00

Interactive Experiences

OxLEP Presents ‘Oxfordshire Business Voice’ powered by B4

Your chance to have your say on key issues affecting businesses in Oxfordshire Location: Cotswold. Time: 14:30 - 15:00

Break / Refreshments

Refreshment break

Location: Cotswold. Time: 15:00 - 15:15
Bank Five 15:15 - 16:00

Seminars

Tech & Digital

Richard Marsh (CIS) Tony Davison (Tottenham Hotspur FC) Tash Whitaker Orcro Ltd (In association with Moorcrofts LLP) Location: Thames. Time: 15:15 - 16:00

Seminars

Opportunity & Engagement

Patti McCarthy (Cultural Chemistry) Carl Selby (Hedges Law) Diane Wilkinson (Connecting To Excellence) Paula Hargaden (Grant Thornton) Location: Cherwell. Time: 15:15 - 16:00

Seminars

Grow Your Business

Anneli Thomson (Sandler Training) Ian Roberts (Cashflow Creators) David Croydon (Hilltop Consultancy) Simon Drake (Macdonald Randolph Hotel) Location: Hinksey. Time: 15:15 - 16:00

Interactive Experiences

The Learning Playzone - Collaborative Decision Making

Location: Wytham. Time: 15:15 - 16:00
Closing 16:15 - 18:30

Seminars

Closing Ceremony With Simon Biltcliffe (Webmart)

Location: Thames. Time: 16:15 - 16:45

Seminars

Thanks to Bob Price (Oxford City Council)

Location: Thames. Time: 16:45 - 17:05

Interactive Experiences

Closing Drinks and Lip Sync for Sobell

Location: Thames. Time: 17:10 - 18:30